Historia GKS Rozbark

Latem 1946 roku młodzież Kopalni "Rozbark" zgrupowanaw Organizacji Młodzieży Uniwersytetów Robotniczych(OMTUR) z inicjatywydziałacza Ludwika Piątka, powołała do życia Klub Sportowy"OMTUR-Rozbark". Pierwszym przewodniczącym zarządu klubu zostałJan Supernak. Entuzjastą życia sportowego, a piłkarstwa w szczególności byłWiktor Śmiałek,który zorganizował sekcję piłki nożnej. Ambicją działaczy był jednakrozwój sportu masowego, dlatego powołano nowe sekcje - m.in.lekkoatletyczną, gimnastyczną, pływacką i tenisa stołowego. Brakwłasnych obiektów sportowych nie pozwolił na utrzymanie wielosekcyjnejdziałalności. Pozostała jedynie sekcja piłki nożnej, w której zajęcia zpiłkarzami prowadziłRyszard Koncewicz, późniejszy trenerreprezentacji kraju. Mimo braku własnego boiska drużyna piłkarskasystematycznie awansowała by w 1962r. dołączyć do gronatrzecioligowców. Nazwę GKS "Rozbark" przyjęto w 1954r. W początkach lat60-tych rozpoczęto budowę ośrodka sportowo -rekreacyjnego, który oddanodo użytku 2 sierpnia 1964r. Dużą zasługę w tym przedsięwzięciu mielidziałacze klubu, tacy jak:Marian Bok,Alfred Pędzichoraz kierownictwo kopalni z DyrektoremKonradem Kosokiemi Naczelnym InżynieremMarianem Nowakiem.
W okresie tym powstają nowe sekcje sportowe, takie jak: strzelecka,siatkówki, płetwonurków, szachowa. Reaktywuje się sekcja gimnastycznaoraz sekcja bokserska. Rok 1970 jest bardzo trudny dla rozbarskegosportu, Decyzją władz resortowych następuje likwidacja stadionupiłkarskiego - na jego terenie powstają hale produkcyjne BZN. Drużynapiłkarska spada z III ligi. Likwidacji ulega sekcja siatkówki, anastępnie sekcja gimnastyczna. W tym trudnym okresie działacze klubupostawili na szkolenie młodzieży piłkarskiej, która z powodzeniemuczestniczy w najwyższej klasie rozgrywkowej Śląska. Działacze klubuwspólnie z kierownictwem kopalni podejmują w latach 80-tych kolejnewyzwanie, tj. wybudowania na terenach pohałdowych nowego obiektusportowego, którego realizacja została zakończona w 1986r., na40-stolecie istnienia klubu. W okresie tym drużyna seniorów grała zezmiennym szczęściem. w roku 1998r. spada z IV ligi do klasy okręgowej.Brak znaczących sukcesów w rozgrywkach mistrzowskich drużyna seniorówrekompensowała dobrymi wynikami w Pucharze Polski. W 1988r. na własnymboisku drużyna Rozbarku pokonałaWisłę Kraków4:2. Rzutami karnymi przegrała z drugoligowymPiastem Gliwice.W Pucharze Polski w 2001 roku zdobyła puchar na szczeblu PodokręguBytomia i Katowic(wygrana z Polonią Bytom 3:2). Na szczeblu centralnymdrużyna spotkała sięz drugoligową Odrą Opole przegrywając wynikiem 1:3.W 2002r. drużyna zdobyła puchar Podokręgu Bytom, wygrywając 4:1 wfinale z IV-ligowym zespołemBobrek Karb. Z licznychwychowanków GKS Rozbark, którzy występowali w klasach wyższych ireprezentacji należy wymienić takich zawodników jak:
Klaus Jerominek-Szombierki Bytom, Legia Warszawa,
Henryk Apostel-Polonia Bytom, Legia Warszawa, reprezentacja Polski, obecnie działacz PZPN,
Joachim Janocha-Polonia Bytom, Arkonia Szczecin,
Henryk Sośnica-Szombierki Bytom,
Jan Wraży-GKS Katowice, Górnik Zabrze, Reprezentacja Kraju,
Jan Łuczak-Szombierki Bytom, Śląsk Wrocław,

W historię klubu wielki wkład włożyli kolejni Prezesi i działacze:Kazimierz Cisło,Rudolf Broja,Józef Wolski,Bolesław SkotnickiorazPiotr Michalak,Mieczysław Dejneka,Stefan Boruta,Zygfryd Waldera,Piotr Ruseki wielu innych.

W roku 2001 GKS Rozbark to dwie sekcje sportowe: szachowa(IIliga) oraz piłki nożnej, skupiającej 7 drużyn, w tym: I drużynaseniorów w klasie okręgowej, II drużyna w klasie "B", 2 drużynyjuniorów oraz 3 drużyny trampkarzy. Pierwsza drużyna gra coraz lepiej czego efektem jest awans w sezonie 2003/2004 do IV ligi. Już jako beniaminek Rozbark zajmuje pewną 7 lokatę w lidze. Niestety w sezonie 2005/2006 przychodzą ciężkie czasy dla klubu oraz całej dzielnicy Rozbark. Wprawdzie klub utrzymuje się w IV lidze zajmując 13 miejsce, jednak zamknięcie Kopalni Rozbark przekreśla szasne na grę w IV lidze z powodów finansowych. Pierwsza drużyna mimo różnych pomysłów (fuzja z Polonią II Bytom, Uranią Ruda Śląska, które jednak nie doszły do skutków) zostaje ostatecznie wycofana z rozgrywek. Brak finansów jednak nie zniechęcił pasjonatów piłki nożnej na Rozbarku, po wielu rozmowach z prezesem Kożuchem, w Rozbarku powstają dwie drużyny juniorów i trampkarzy. Juniorzy w lidze podokręgu Bytom zdobywają dwukrotnie mistrzostwo. Klub przeżywa jeden z najtrudniejszych okresów w swoim istnieniu (ciągłe rozkradanie obiektu przez złodzieji). Dwu krotnie zbierane są podpisy pod petycją do prezydenta miasta o przejęcie stadionu przez gminę. Zarząd klubu w dość okrojonym składzie prowadzi ciągłe negocjacje na lini Gmina-Kompania Węglowa, proces przedłuża się i tak naprawde nie wiadomo kiedy się zakończy. 

opracował Paweł Lewicki

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości